İzmir Büyükşehir Belediyesi Ana Transfer Merkezi Mimari Proje Yarışması

4. mansiyon ödülü

tip
yarışma
program
transfer merkezi, kentsel tasarım
sene
2020
konum
izmir
yüklenici
izmir büyükşehir belediyesi
boyut
143.931 m2
tasarım ekibi
be'works [berin erikci] , nomaa [melike kavalalı, nimet değertaş] 
yardımcılar | ece nakışçı, irem metin, gamzenur kurel

Antik çağlarda insanların sosyalleştikleri, alışveriş, siyaset ve sanat gibi aktiviteleri gerçekleştirdikleri, sütunlarla çevrili yerler Agora olarak adlandırılır.

“Agora,

kent meydanı, çarşı, toplanılan yer.”

Ulaşım yapıları üstlendikleri rol gereği, şehirlerin simgesi konumundadır. Şehre gelenin şehirle karşılaştığı ilk nokta iken gidenin ise şehirle vedalaştığı son noktalardır. Diğer yandan ise kentlinin, kent ile buluşma noktalarından biridir; Agora’lar gibi.

Yapının tasarımı, ihtiyaçlar doğrultusunda, alışılagelmiş otogarların aksine İzmir’in tarihsel kimliğinden beslenen çağdaş bakış açısını benimseyip, kent hayatına kazandırılacak yeni bir buluşma noktası yaratma fikri üzerine kurgulandı.

izmir ana transfer merkezi vaziyet planı

Çatı

Tasarımda tüm program, işlev ve hizmetler aynı çatı altında toplanmıştır. Projede tasarlanan çatı, kenti, kentliyi ve kente ortak olmak isteyen her bireyi içinde barındırırken aynı zamanda bir çok farklı programı ortak bir paydada buluşturma rolü üstlenmiştir.

Geçirgen/yarı geçirgen ve kapalı alanlarıyla farklı deneyimler sunan yapısı ile çatının, hem şehri hem de bireyi kucaklaması amaçlanmıştır.

Farklı açılara sahip modüler sistemi ile çatı, yapının güneş ile ilişkisini de kontrol altına alıp, hem iç mekanlarda hem terasta hem de kamusal peyzajda oluşturduğu gölgeler ile yerel iklimle yapıyı ortak bir paydada buluşturmayı hedefliyor.

Çatının tasarımında belirli bölümlerinin fotovoltaik ....

Tasarlanan terminal yapısının bu bağlamlarda, kent ile temas eden, kullanıcı odaklı, değişken mekan ve programlara sahip, sosyal, kültürel, ticari ve kamusal bir çok görev üstlenen ve kamuya açık bir odak merkezi haline gelmesi hedeflenmektedir.

izmir ana trasnfer merkezi_-12.10
izmir ana trasnfer merkezi_-12.10

izmir ana trasnfer merkezi_-6.60
izmir ana trasnfer merkezi_-6.60

izmir ana trasnfer merkezi_+11.00
izmir ana trasnfer merkezi_+11.00

izmir ana trasnfer merkezi_-12.10
izmir ana trasnfer merkezi_-12.10

1/5
ı1-min.jpg